Kameralı Güvenlik Sistemleri

Günümüz dünyasında kameralı güvenlik sistemleri ev güvenliğimizden, sokaktaki vatandaşın güvenliğine kadar bir çok mecrada kolluk kuvvetlerinin yükünü hafifletiyor. Aynı zamanda gerçekleşebilecek bir suç olayına karşı elinize kanıt sağlayacak yegane güvenlik sistemi de kamera dahil olan sistemler. Bizler sizlere bu konuda çözümler üretmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz.

Kameralı güvenlik sistemlerinde son teknolojiyi takip etmekte ve hazırladığımız projelere bunları entegre etmekteyiz. Bunlardan bazıları;

  • Analog
  • AHD
  • IP
  • Thermal

AHD Kameralar

 Analog güvenlik kameralarının görüntü kalitesi yükseltmek isteyenlerin mevcut altyapı sistemlerini değiştirmeleri gerekmektedir. 2013 yılında bulunmuş olan AHD teknolojisi, mevcut analog sistemleri yükseltmek için basit ve düşük maliyetli çözüm sunmaktadır. AHD teknolojisi, çok düşük bir maliyetle uzun mesafede hiçbir gecikme yada parazit olmadan, görüntü iletimi sunan, temelde megapiksel HD uygulamalar için ideal
çözümdür. AHD teknolojisi, HD kamera ve DVR içermektedir. AHD sistemi, yıldız topoloji ile yapılandırılmış ve koaksiyel kabloyla noktadan noktaya (P2P) iletimi için hizmet vermektedir. Şu anda AHD teknolojinde 3 farklı çözünürlük vardır. 1080p (1920 × 1080), 960P (1280 × 960) ve 720p (1280 × 720). AHD teknolojisi, güvenlik sistemi kurulumunu kolaylaştırmaktadır. Koaksiyel kablo üzerinden video, ses, ve kontrol sinyalleri (RS485) iletimi için izin verir. Ses ve çift yönlü veri iletişimi sinyalleri, ASC 44.1kHz sayesinde maksimum hızı destekler. Çift ​​yönlü veri kanalları PTZ kontrolü, kamera odaklama, gerçek zamanlı alarm, gibi kontrol komutlarını destekleyen iki yönlü, uçtan uca iletimi birleştirir. AHD teknolojisi, koaksiyel kablo ile 500 m üzerinde veri aktarımı sağlamaktadır. Bu 500 m mesafe için, 75-5 koaksiyel kablo, 500 m üstündeki mesafeler için 75-3 koaksiyel kablo kullanılmaktadır.

AHD sistemin avantajları:

1- HD-Video kalitesi (1920*1080p) ve (1280*720p) çözünürlüklerde kayıt ve izleme yapılabilir.
2- Gecikmeksizin (non-latency) bir yerden diğer noktaya iletim sağlamaktadır.
3- Tek bir koaksiyel kablo üzerinden video, ses ve speed dome kontrolü yapılabilir.
4- Montaj alt yapısını en asgari düzeye indirerek hem maliyetten hem de zamandan tasarruf sağlamaktadır.
5- Analog sistem fiyatlarına kıyaslama yapıldığında ise AHD teknolojisi sayesinde iyi fiyat ve iyi performansla güvenlik sistemlerindeki alışıla gelmiş analog çözümlerden 1,3 ve 2 Megapixel çözümlere geçiş sırasındaki müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyacaktır.

 IP Kameralar

 IP kameralar Internet Protocol adı verilen standart internet protokollerini kullanan, sistemlere kolayca entegre edilebilir uyumlulukta ve ağ-internet üzerinden aynı anda birden fazla bilgisayar tarafından kolayca paylaşılabilir sistemlerdir. IP Kameraların temel olarak en büyük özelliği kendi içinde yüklü bir işletim sistemine sahip olmasıdır. Bu özellikleri itibariyle IP kameralar hem lokal ağ üzerinden hem de internetten gelişmiş erişim ve kontrol mekanizmalarına sahipler. IP sisteminde analog sistemde olan DVR kayıt cihazının yerine NVR’lar (network video recorder) bulunmaktadır. Bu sayede DVR’larda bulunan 4 ve katları şeklinde giden kayıt cihazlarında yer kalmaması problemine son verilmektedir.

IP kameraları bir ağ aygıtı olarak çalıştığından bir bilgisayar da aynı anda birden çok IP kamerasına bağlanıp izleme yapabilir.IP kameraları istenirse otomatik aldığı dinamik IP adresiyle, istenirse de elle belirlenen statik IP adresi ile kullanılabilir. Bir başka önemli opsiyonel özellik ise POE yani “Power OverEthernet” özelliğidir. Bu özellik IP kamerasının harici bir adaptöre ihtiyaç duymadan kendisine bağlanan cat6 kablo üzerindeki kullanılmayan 2 kablo teli üzerinden elektrik alarak beslenebilmesini sağlar. Bu da IP kameranın erişilmesi zor noktalara kurulmasını kolaylaştırır ve istenmeyen şekilde dış müdahale ile devre dışı bırakılmasını zorlaştırır.

Thermal Kameralar

Bizim gözümüz sadece elektromanyetik spektrumdaki görünür ışıkları görür. Elektromanyetik spektrumdaki, gözümüzün gördüğü görünür ışıkların dışındaki diğer tüm dalga boylarını, kızılötesi ışık gibi, gözümüzle göremeyiz. 0 Kelvin yani -273°C üzerinde sıcaklığa sahip olan tüm maddeler termal enerji yayarlar. Bu enerji maddelerin sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Termal enerji gözümüzün göremediği kızılötesi (Infrared) aralıkta yayılır. İşte termal kameralar ise tam olarak bu temele göre çalışır. Yani bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görünür bir resme çevirir.

Termal kameraların yapısına baktığımızda ise, bir nesne üzerinden gelen kızılötesi enerji (A), mercek (B) tarafından kamera içindeki kızılötesi detektör (C) üzerine düşürülür. Bu detektör resmin işlenmesi için bilgileri elektronik sensörlere (D) gönderir. Bu işlemlerin sonucunda bilgiler bizim görebileceğimiz bir resme dönüştürülerek kameradaki ekranlarda (E) gösterilir.

Termal kameralar bizim gözümüzle göremediğimiz fakat çok ciddi problemlere neden olabilecek küçük problemleri net olarak görmemizi sağlar. Bazen küçük bir elektrik problemi büyük yangınlara neden olabilir. Sizin fark etmediğiniz bir şekilde üzerinden fazla akım geçen bir kabloda ısınma meydana gelebilir ve kablolara yanabilir. Bu da büyük yangınlara neden olabilir.  Unutmamak gerekir ki endüstriyel yangınların yaklaşık %35 i elektrik yangınları yüzünden olmaktadır. Bu da her yıl yaklaşık 300 milyar Euro’luk kayıp demektir. Bunun haricinde  termal kameralar askeri olarak da hudut savunması ve terörle mücadele hususunda büyük kolaylıkla sağlamakta ve vatan için gözlerini kırpmadan nöbet tutan askerlerimizin hayatları için büyük bir güvence olmaktadır.

0
Connecting
Please wait...
Mesajınızı bırakın

Üzgünüz, ancak şu an aktif değiliz. Lütfen mesajınızı bırakın. Kısa süre sonra yanıtlayacağız.

* İsminiz
* Epostanız
Telefonunuz
* Mesajınız
Giriş Yap

Yardıma mı ihtiyacınız var? Talebinizi ileterek zaman kazanın.

İsminiz
* Epostanız
Telefonunuz
* Mesajınız
Sizin için buradayuz!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?